چرا باید ورزش کنیم؟

چرا باید ورزش کنیم؟

ورزش مناسب و درست با کنترل بیماریهای زیر می‌تواند باعث افزایش طول عمر گردد:

۱-    دیابت

۲-    بیماریهای قلبی- عروقی

۳-    افزایش فشار خون

۴-    پوکی استخوان

۵-    التهاب مفاصل

اگر کسی ورزشی نادرست انجام دهد، نه تنها طول عمرش اضافه نخواهد شد بلکه ممکن است با اعمال فشار بیش از حد به قلب و رگها اختلالی جدی در بدن ایجاد کرد.  در انتخاب نوع ورزش حتما با پزشک خانوادگی خود مشورت کنید.

تاثیر ورزش بر روحیه انسان

همانطور که می‌دانید ورزش علاوه بر جسم، تاثیر مثبتی هم بر روان انسان دارد که عبارتند از:

۱-    تاثیر مثبت نسبت به نوع نگرش بر خود

۲-    کاهش استرس

۳-     افزایش ظرفیت تحمل مشکلات اطراف

۴-    افزایش اعتماد به نفس حقیقی (اعتماد به نفس کاذب ایجاد نمی‌کند)

۵-    بهبود وضعیت  خواب

۶-    افزایش توانایی جسمی و فکری

۷-    با ترشح هورمونی به نام اندورفین شادی آفرین خواهد بود.

تنظیم یک برنامه هفتگی برای ورزش

شروع ورزش کمی سخت است ولی به دلیل ترشح شدن آندورفین ادامه آن کار سختی نیست ولی برای ورزش خود حتما یک برنامه منظم و مداوم داشته باشید.

در برنامه خود حتما به موارد زیر توجه خاص داشته باشید:

۱-    شروع تدریجی: بدن شما برای آماده شدن به انجام ورزش نیاز زمان دارد. هیچگاه در ابتدای کار سنگین کار نکنید.

۲-    گرم کننده: در شروع برنامه خود حتما از یکسری حرکات گرم کننده استفاده کنید تا بدنتان برای انجام ورزشهای سنگین‏تر آماده شود. حرکات ساده دستها به بالا و اطراف، قدم زدن درجا و انجام حرکات ریتمیک از جلمه گرم کننده‌ها هستند.

۳-    شل کننده: ورزش خود را ناگهان قطع نکنید. اگر سریع راه می‏رفتید، راه رفتن خود را به تدریج کند کرده تا بدنتان سرد شود. این عمل کمک می‏کند که از قلبتان محافظت کنید و ماهیچه‏ها شل شده و در نتیجه از صدمات ماهیچه‏ای جلوگیری شود.

۴-    تعیین اهداف: اهداف می‏توانند بصورت کوتاه مدت یا بلند مدت تعیین شوند. در هدف کوتاه مدت حداقل سه روز در هفته و هر روز حداقل ۵ دقیقه ورزش کنید. هدف بلند مدت بصورت ۶ ماهه تنظیم می‌شود بطوریکه در پایان ماه ششم به هدف خود رسیده باشد.

۵-    پیروی کردن از برنامه: فعالیت‏های ورزشی خود را یادداشت کنید. در صورتی که از روند پیشرفت ورزش خود به سمت هدف ناراضی بودید، با مرور کردن فعالیتهای خود در شروع برنامه، به ادامه فعالیت امیدوار شوید.

۶-    انجام یک ورزش مناسب در کارهای روزانه زندگی: ورزشی را انتخاب کنید که تداخلی در برنامه روزانه شما ایجاد نکند.

۷-    انتخاب یک همراه خوب: همراه کردن یک دوست و یا یکی از اعضای خانواده در ورزش از یک طرف آنرا برای شما لذت بخش‏تر می‏کند و از طرف دیگر مشوقی برای ادامه ورزش خواهد بود. ورزش کردن با یک رفیق فعال شما را بیشتر سرحال می‏آورد.

۸-    ورزشی لذت بخش را انتخاب کنید: از بین ورزشهای مختلف سعی کنید که ورزشی را انتخاب کنید که واقعاً برای شما لذت بخش است.

۹-    خود را تشویق کنید: اگر نمی‏توانید ورزش کنید یا ورزش کردن برای شما سخت است، نسبت به همان مقدار اندک ورزش احساس خوبی پیدا کنید و این حرکت را پیشرفتی بزرگ بحساب آورید. مثلاً اگر توانستید که از صندلی خود بلند شوید و مقداری پیاده‏روی کنید، احساس سربلندی و افتخار کنید. بعد از مدتی خواهید دید نسبت به زمان شروع ورزش تا چه اندازه پیشرفت کرده‌اید و نسبت به آینده خود امیدوارتر خواهید شد.