سبحان در یک نگاه

دسته

آموزشی سبحان

سبحان در یک نگاه
تاریخچه

سال ۷۴ بود که تصمیم گرفتیم به اتفاق هم ، جمعی کوچک از معلمان ، تجربه هایمان را روی هم بگذاریم و به امید تحقق آنچه که آموخته بودیم ، مدرسه را پایه گذاری کنیم ، آن روزها عنوان غیر انتفاعی ، معنای واقعی داشت ، آنچه که جمع کوچک موسسین را گرد هم آورد ، انتفاع نبود بلکه عزمی بود برای ایجاد فضای آموزشی متفاوت ، بر خلاف برخی مدارس دیگر که از حمایت نهاد، سازمان ، موسسه و یا سرمایه گذارانی بهره می بردند ، ما باید به توانایی و تجربه خویش اتکا می کردیم کار دشواری به نظر می رسید اما به یاری خدا و به مدد تجربه و کار فشرده مدرسه در فضایی نسبتا کوچک و امکانات محدود برپا شد و در همان سال های نخست به اعتبار موسسان آن با استقبال خوبی مواجه شده و با برپایی چهار کلاس شکل گرفت.

مدرسه از بدو تاسیس روندی صعودی را طی کرد و جذب دانش آموزان بیشتر در همان سه سال نخست ما را با محدودیت فضای آموزشی مواجه ساخت و این اعتماد به نفس فرصتی برای برداشتن گامی بلندتر را فراهم آورد و سال ۷۷ به ساختمان کنونی منتقل شدیم ، ساختمانی نوساز که با ضوابط و نظارت سازمان نوسازی مدارس بنا شده بود. گرچه همچنان با آنچه در نظر داشتیم فاصله داشت اما رعایت استانداردها ، اندازه کلاس ها و رعایت ضوابط آموزشی در معماری ساختمان آن را قابل قبول می نمود. به این ترتیب فرصت بهتری برای تحقق و پیگیری آنچه در ذهن بود ، فراهم آمد و اینک با ۲۳ سال سابقه به مانند سال های قبل پذیرای دانش آموزان شایسته منطقه هستیم.

کادر اجرایی و آموزشی

در طول ۲۳ سال فعالیت  موسسین و مدیریت دبیرستان همواره سعی کرده است از دبیران و کارشناسان صاحب نام و خبره در امر تعلیم و تربیت استفاده نموده و با کمال اطمینان می توانیم بگوییم که کادر آموزش و اجرایی سبحان در زمره بهترین ها هستند.

سبحان مدرسه یادگیرنده

سازمان های یادگیرنده ، سازمان هایی هستند که در آن یادگیری نیاز همیشگی کلیه کارکنان تلقی می شود. در این سازمان ها تاکید بر آموختن مستمر ، چگونه آموختن ، استفاده از روش های جدید در آموزش ، به روز شدن ، تغییرات مطلوب ، خلاقیت ، پژوهش و نوآوری و تولید دانش از ویژگی های این سازمان هاست و ما در دبیرستان سبحان به دنبال آن هستیم که همواره مدرسه ای با چنین ویژگی های سازمانی داشته باشیم.

وب سایت

این دبیرستان از اولین مدارسی بود که از سال ۱۳۸۱ با هدف اطلاع رسانی فعالیت های مدرسه و کمک رسانی به امر آموزش و تسهیل ارتباط با اولیاء نسبت به ایجاد وب سایت اقدام نموده و تا کنون ۳ بار آن را  به روز رسانی کرده است.

مدرسه هوشمند

در اولین سال های ورود تکنولوژی های جدید به مدارس دبیرستان سبحان اولین دبیرستانی بود که در سال ۱۳۸۹ کلاسهای خود را مجهز به سیستم ویدئو پروژکتور و تبلت نمود و در کنار ابزارهای سنتی  از ابزارهای مدرن نیز در جهت آموزش و بهبود فرایند یاد دهی و یادگیری بهره گرفت. 

سامانه کارسنج

در سال های گذشته به منظور ثبت مطالعات روزانه دانش آموزان و پیگیری مسائل آموزشی آنان از دفتر برنامه ریزی استفاده می شد از سال ۹۲ سامانه کارسنج که تحت وب می باشد جایگزین دفتر برنامه ریزی شده که علاوه بر ثبت مطالعات روزانه تمامی نمرات و موارد انضباطی دانش آموزان در این سامانه قابل ثبت بوده و بستر مناسبی برای ارتباط و پیام رسانی می باشد.

کارنامه و معدل هدف

♦ هدف به زندگی معنی می دهد.

در ابتدای هر سال تحصیلی و پیش از برگزاری نخستین دوره آزمون های ماهانه و هماهنگ، هر دانش آموز با توجه به توانایی هایش در هر درس، نمره ای را برای آن درس پیش بینی می کند، این کار نوعی هدف گزینی شخصی است که با نظارت مشاورین هر پایه و دبیران مربوط و رعایت ملاحظاتی دیگر صورت می گیرد.

به این ترتیب دانش آموزان ضمن ارزیابی توانایی های خود، به هدف گزینی و پایبندی به اهداف تعیین شده ترغیب و هدایت می شوند و از میانگین نمره های پیش بینی شده، کارنامه و معدل هدف به دست می آید، یعنی معدلی که هر دانش آموز برای خود پیش بینی نموده است و برای رسیدن به آن تلاش می کند. به این ترتیب دانش آموزان معیاری برای ارزیابی خود دارند، با خودشان مقایسه می شوند و نه دیگران ، این برنامه با نظارت سازمان یافته و برنامه ریزی شده توسط مسئولان  هر پایه و همراهی و نظارت دبیران محترم و والدین گرامی موجب بهبود عملکرد دانش آموزان می شود.

برنامه های حمایتی ( کلاس های پیشرفته ، تست ،المپیاد ، جبرانی و …)

این کلاس ها که در برنامه رسمی مدرسه قرار دارد به منظور ارتقاء و یا تکمیل آموخته های دانش آموزان و آمادگی شرکت آنان در المپیادهای علمی ،کنکور و امتحانات نهایی و پایانی می شود. تعداد دانش آموزان این کلاس ها محدودتر از کلاس های عادی مدرسه می باشد.

زبان دوم

هدف گذاری دبیرستان مبنی بر ایجاد تسلط و مهارت در زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم ، سبب شد تا علاوه بر برنامه رسمی درس زبان خارجه ، برنامه تکمیلی آموزش زبان در فعالیتهای فوق برنامه دانش آموزان قرار گیرد. مدرسه سبحان این دوره آموزشی را با تکیه بر جدیدترین شیوه ها ، منابع آکسفورد و به کارگیری اساتید توانمند و کارامد برگزار می نماید .

شرکت در این کلاسها موجب کاهش دغدغه اولیای محترم ازشرکت فرزندانشان در کلاس آموزشگاه های زبان بیرون و مشکلات و مسائل جانبی آن خواهد گردید.

ورزش در ورزشگاه

♦ هیچ چیز زنگ ورزش را کم صدا نخواهد کرد.

 اجرای زنگ ورزش در مدرسه گرچه ممکن بود اما مطلوب نبود. به همین دلیل ، پس از بررسی و انجام اقدامات لازم ، برگزاری زنگ ورزش در ورزشگاهی رسمی، با همه امکانات و استانداردها ی لازم را برای این کار تدارک دید.

در زنگ ورزش ، دانش آموزان به اتفاق دبیر ورزش با سرویس به ورزشگاه می روند. نگرانی محدودیت فضای مدرسه و دردسرهای ورزش در فضای باز دیگر معنایی ندارد. به این ترتیب فرصت خوبی برای تمرین جدی فراهم می شود و شرکت در مسابقه های رسمی با وجود تراکم درس ممکن و عملی می شود. حاصل چنین برنامه ای ، بروز و پرورش استعدادها و کسب موفقیت های بسیاری بوده است.

آزمون های قلم چی ، مرآت ، سنجش ، گزینه ۲

اجرای این آزمون ها به عنوان کاری حرفه ای و تخصصی نه تنها به دانش آموزان برای کسب آمادگی و هدفمند کردن مطالعه آنان کمک می کند بلکه به عنوان ابزاری برای ارزیابی کیفیت آموزشی دبیران و عملکرد آموزشی دبیرستان به کار می آید از این رو اجرای این آزمون ها در متن برنامه درسی قرار گرفته و نتایج هر مرحله ضمن پیگیری توسط مسئولین پایه ، به نظر اولیاء رسیده و زمینه های پیشرفت دانش آموزان فراهم می گردد.

هر سال دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم ۶ مرحله آزمون تستی و دانش آموزان پایه چهارم  (دوازدهم درسال جدید) حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۱ آزمون از موسسات متفاوت علاوه بر آزمون های داخلی دبیرستان را شرکت می کنند.

صبحگاه با کتاب

همزمان با هفته کتاب در آبان ماه ،دانش آموزان به مدت یک هفته به جای مراسم صبحگاه در کلاس ها حاضر شده و همراه با دبیران و مسئولین مدرسه هر روز به مدت ۲۰ دقیقه به مطالعه کتاب غیر درسی انتخابی پرداخته و در پایان هفته گزراش مطالعه خود را در فرم مربوط ارائه داده و از بین آنها بهترین ها انتخاب می شود.

بنا داریم در سال آینده این برنامه را تحت عنوان فروغ صبح دانایی دریکی از روزهای هفته و در طول سال  استمرار دهیم.

کلاس های فوق برنامه (تئاتر ، هنر ، رایانه) 

این کلاس ها در قالب دروس انتخابی برای دانش آموزان ورودی پایه دهم و یازدهم و بر اساس علاقه مندی آنان برگزار می شود.

هدف از این کلاس ها  اجرای مطلوب دروس انتخابی و استفاده ازآن به منظورآمادگی دانش آموزان جهت شرکت در مسابقات فرهنگی و هنری می باشد.

پژوهش ، تحقیق ،  جشنواره خوارزمی

دبیرستان در بخش پژوهش از سال تحصیلی ۸۸-۸۷ با حضور کارشناسان مجرب و توانای پژوهش سراها با هدف پرورش و رشد استعدادها و خلاقیت های دانش آموزان و توسعه و تعمیق روحیه پژوهش و نوآوری، فعالیت خود را آغاز نمود.

ماحصل این فعالیت و تلاش ها علاوه بر حس خودباوری،موجب کسب رتبه و مقام های منطقه ای و استانی برای دانش آموزان شده ودبیرستان سبحان را به یکی از فعال ترین مدارس منطقه در امر پژوهش و نوآوری تبدیل نموده است.

بازدید های علمی و پژوهشی

هدف از این بازدید ها آشنایی دانش آموزان با مراکز علمی و پژوهشی کشور و افزایش انگیزه های علمی و تحصیلی آنان می باشد.

دهه اول محرم

مراسم دهه اول محرم هر روز صبح قبل از شروع کلاس ها درس با قرائت زیارت عاشورا ، مقتل خوانی ، مداحی و پذیرایی توسط دانش آموزان و کارکنان مدرسه انجام می شود. این برنامه در دهه های بعد ، روزهای چهارشنبه تا پایان ماه محرم و صفر ادامه دارد.

برگزاری این مراسم به فرصت مناسبی برای تربیت دینی دانش آموزان و تمرین کار گروهی تبدیل می شود.

اردوها

اردو های مطالعاتی : این اردوها به منظور افزایش ظرفیت مطالعاتی دانش آموزان پایه دوازدهم و موفقیت آنان در کنکور سراسری و امتحانات نهایی ،سه بار در سال و حتی المقدور در خارج از فضای مدرسه برگزار می شود.

اردوهای تفریحی وفرهنگی: این اردوها به منظور ایجاد روحیه همبستگی و کار جمعی و گروهی و کاهش فشارهای ناشی از امتحانات و حداقل ۴ بار در سال به صورت درون استانی و برون استانی برگزار می گردد.

برنامه مدون و نظام تشویقات

دبیرستان سبحان همواره به تمامی امور نگاه برنامه ای داشته و سعی دارد هر اقدام و فعالیتی با نهایت نظم و برنامه ریزی انجام شود. در همین راستا به منظور افزایش انگیزه های بیرونی دانش آموزان آیین نامه تشویقات را تنظیم و به اجرا گذاشته که تمامی رفتارهای مثبت دانش آموزان در امور آموزشی ، فرهنگی ، پژوهشی ، ورزشی و رفتاری در آن دیده شده است و در نوع خود کم نظیر است.

 

نظرات کاربران (۰)