انتخاب مدرسه خوب

دسته

اخبار و مقالات

انتخاب مدرسه خوب
انتخاب مدرسه خوب

 

انتخاب یک دبیرستان خوب، نگرانی است که پس از اتمام مقطع تحصیلی، دانش آموزان و بیشتر از آن والدین آن ها را فرا می گیرد. اما مدرسه خوب کدام است؟ چه ویژگی هایی دارد؟ همه مدارس از کادر مجرب و توانا، نتایج کنکور و امکانات خود می گویند. آیا واقعا پرداخت چند میلیون تومان برای ثبت نام در یک مدرسه کار صحیحی است؟ یا این مبلغ را می توان در جای دیگری و به نحو بهتری هزینه کرد؟ مساله مهم تر اینکه آیا واقعا انتخاب یک مدرسه می تواند این قدر مهم باشد؟ دست کم این در روزگاری که ما دانش آموز بودیم مسئله نبود. این سوال های ساده پاسخ های ساده ای ندارند.    مجید ا. دماوندی ( مدرس روانشناسی دانشگاه)  

 

دوستان، آشنایان و اطرافیان، هر کدام نام مدرسه هایی را عنوان می کنند، برخی از مدرسه ها به خصوص غیر دولتی با مجله های تبلیغاتی، گاهی پلاکارد و برگه های تبلیغاتی، نام و نشان خود را عرضه می کنند، با متن هایی گاه مشابه، کادر مجرب، نتایج عالی و …

چقدر این شعارها واقعی است، تا چه حد می توان به آنها اطمینان کرد؟ کدام را می توان باور کرد؟

کدام دوره اهمیت بیشتری دارد، دبیرستان یا دانشگاه، کمی مکث کنید، پاسخ شما چیست؟چرا؟

پاسخ ما دبیرستان است، چرا که دبیرستان فرصت بی بدیلی است فرصتی که طی آن بخشی از شخصیت ، عادت ها و نگرش های اساسی فرد شکل می گیرد،بچه ها یاد می گیرند که چگونه درس بخوانند، مهارت های پایه در آن ها شکل می گیرد، مهارت های اجتماعی آنها پایه گذاری می شود، تصور از خود در این دوره کامل تر می شود و … ، در حالیکه دانشگاه دوره ای است برای یادگیری مهارت یا دانش تخصصی ، دبیرستان فرصتی است برای یادگیری زندگی و تکمیل شخصیت . پس نگرانی و تلاش برای مدرسه خوب ، و هزینه کردن برای آن ، بی راه نیست. گاهی چنین هزینه ای می تواند نوعی صرفه جویی در هزینه های بعدی باشد. قبولی در یک رشته دانشگاهی مناسب، یا در دانشگاهی نزدیکتر می تواند توجیه چنین هزینه ای باشد.

مدرسه خوب می تواند عنوانی گمراه کننده باشد، به جای آن عنوان مدرسه مناسب را توصیه می کنیم، این نکته ساده و در عین حال بسیار مهم است، مدرسه ای که برای یک دانش آموز خوب است ممکن است برای دانش آموز دیگر محیطی نگران کننده باشد، رقابت و حجم تکالیف و انتظارات سنگین ، انصباظ خشک ، ضوابط غیر قابل انعطاف یک مدرسه ممکن است برای دانش آموز خاص پذیرفتنی، قابل تحمل و حتی محرک باشد اما برای دانش آموزی دیگر، کلافه کننده، آزار دهنده و مانعی برای بروز و تحقق توانایی ها باشد.

برای انتخاب مدرسه مناسب، شناخت ویژگی های نوجوان مهم تر بوده و بر شناخت مدرسه اولویت دارد. فرزند شما دانش آموزی خاص، سرآمد و نخبه است  یا عملکرد خیلی خوب و خوب دارد، فرزند شما یک درس خوان حرفه ای است یا شخصیتی خلاق و اجتماعی دارد؟

نکته بعدی انتظارات شما از مدرسه است، با چه نوع رویکرد تربیتی، ایده آل ها و انتظارات به مدرسه نگاه می کنید؟ اولویت های شما چیست؟ شاید تا به حال با این صراحت ه آن نیاندیشیده باشید، اما بد نیست در مورد آن فکر کنید، از مدرسه انتظار دارید تنها به درس و نمره و نتیجه بپردازد یا در وهله اول فضایی تربیتی، آزاد، شاد و برانگیزاننده داشته باشد؟ ساختمان و معماری و مبلمان مدرسه بیشتر اهمیت دارد یا شخصیت، توانایی و سابقه و مهارت های کادر آموزشی مدرسه؟ البته که بهترین حالت داشتن همه جنبه هاست اما واقعیت اینست که گردآمدن همه این ویژگی ها در یک جا همیشه ممکن نیست  و شما باید گاهی انتخاب کنید؛ گاهی باید سیک سنگین کنید، به ازای بعضی از توانایی ها ، بعضی از کاستی ها را نادیدیه بگیرید.

محل و موقعیت

برنامه درسی، انتظارات، کار آموزشی دوره دبیرستان به اندازه کافی فشرده است، بعد مسافت رفت و آمد می تواند به طور جدی موجب کاهش بازدهی و اختلال در عملکرد و موجب خستگی مضاعف دانش آموز گردد. انتخاب مدرسه ای دور تنها زمانی قابل توجیه است که مدرسه مورد نظر امتیازهای زیاد و فوق العاده ای داشته باشد. به این ترتیب مدرسه نزدیک (با در نظر گرفتن دیگر جنبه ها) همواره اولویت دارد.

کادر آموزشی

توانایی ها و مهارت دبیران یک مدرسه شاخص دیگری است که باید درباره آن حساس بود. اما تشخیص آن ساده نیست. در این مورد سابقه و تجربه کاری و حرفه ای نشانه قابل تاملی است و البته پس از آن می توان به مدرک تحصیلی و عواملی مانند آن توجه کرد.

تاریخچه و بیوگرافی مدرسه

هر مدرسه عمری دارد، به این ترتیب مدرسه ممکن است جوان و تازه کار باشد یا با سابقه و سالخورده  و یا شاید میانسال. گذشت سالها با انباشت تجربه و امکانات همراه است. به این ترتیب منطقی است که گمان کنیم مدرسه های با سابقه ، با تجربه تر و غنی تر باشند. این سابقه را نه تنها به سال های فعالیت که به ثبات در مدیریت ، کادر آموزشی و اداری و حتی محل مدرسه می توان مربوط دانست. مجموعه ای جوان گرچه ممکن است با انرژی تر و به روز تر باشد اما به همین اندازه کم تجربه تر خواهد بود. به این ترتیب تاریخچه مدرسه و سوابق آن عامل دیگری است که باید به آن توجه داشت.

فضای فرهنگی ، تربیتی

ضوابط تا چه اندازه؟

گاهی ضوابط، مقررات، آیین نامه ها و به طور کلی انضباط اساسی و غیر قابل اغماض اند، طوریکه نمیشه از آن ها صرف نظر کرد.

مدرسه ممکن است در زمینه انضباطی و رفتاری کاملا جدی باشد با مقرراتی سخت و قواعدی که نمی توان آن را نادیده گرفت و یا گاه در نقطه مقابل ممکن است محیطی انعطاف پذیر و پذیرا داشته باشد، روایط نزدیک و دوستانه ، امکان گفتگو و تضارب آرا را فراهم می کند.

بدیهی است که تربیت صحیح  و تحقق توانایی ها در محیط های باز و انعطاف پذیر ممکن و میسر است . تماس ها و برخوردهای اولیه و آنچه که در نشست و برخاست ها و آمد و رفت های اولیه به چشم می آید می تواند نشانی از فضای فرهنگی و تربیتی مدرسه باشد. به هر حال این شاخصی است که باید به آن توجه کرد.

نتایج آموزشی 

نتایج آموزشی، موفقیت های علمی ، درصد قبولی ، پذیرفته شدگان کنکور ، نتایج امتحان های نهایی ، نه به طور کامل اما به هر حال می تواند معرف عملکرد و کیفیت آموزشی مدرسه باشد. با این همه نباید در مورد اهمیت این عامل مبالغه کرد و از عوامل دیگری که به آن اشاره شد، غفلت کرد.

نظرات کاربران (۰)